Buradasınız

4-Kasa ve Güç Kaynağı

Bilişim Teknolojilerinin temelleri

KASA ve GÜÇ KAYNAĞI

Kasalar

Dâhili tüm donanım birimini içerisinde barındıran birimidir. Bilgisayarın görünen iki büyük bileşeninden birisidir. Bu yüzden ihtiyaca göre çeşitli kasa modelleri vardır. Kullanım açısından genelde yatay ve dikey olarak iki tip kasa çeşidi vardır. Bunun dışında özel tasarım kasalar bulunmaktadır. Yaygın üreticilerden AOpen, Asus, GigaByte, Thermaltake firmaları sayılabilir.

Kasa içinde güç kaynağı, harddisk, disket sürücü, CD-DVD sürücü yuvaları ve ön yüzeyinde açma-kapama butonu, HDD LED, Power LED ve Ses jakları bulunmaktadır.

kasa içi görüntüsükasa ön ve arka görüntüsü

Kasa Çeşitleri

Kasaların farklı çeşitlerde olmasının birtakım sebepleri vardır. Bunlar yerleşim, boyut, takılabilecek donanım sayısı, sağladıkları güç gibi özelliklerden doğar. Kasalar aşağıdaki gibi kasalar çeşitlendirilebilir.

1) Desktop Kasa: Bu kasa tipine masaüstü(desktop) kasa ismi verilmektedir. Yatay olup üzerine genelde ekran konulur. Böylece yerden tasarruf edilir ve kasa göz önünde olur. Yatay kasalar günümüzde çokca yaygın değildir. Yatay kasalar çoğunlukla bilgisayar üreticileri(HP, Dell, IBM…) tarafından piyasaya sunulur.

desktop kasa

2) Mini Tower Kasa: Dikey yapıdadır. MicroATX anakartlar için uygundur. En küçük yapıya sahiptir. Kasaya takılabilecek donanım(Optik Sürücü, Disket sürücü…) sayısı da ona göre daha azdır. Mini Tower kasaların değişmekle beraber güç kaynakları daha düşük watt değerine sahiptir. Günümüzde en çok kullanılan kasa tipidir.

mini tower kasa

3) Mid Tower Kasa: Dikey yapıdadır. Orta büyüklükte olup microATX ve ATX anakartları destekler.

   Mid tower kasa

4) Full Tower Kasa: Dikey yapıdadır. En büyük boyuta sahip kasa çeşididir. Daha çok küçük sunucularda kullanılır. ATX anakartlar için uygundur. MicroATX anakartları destekler.

full tower kasa   

     


Kasa çeşitleri

 

 

Güç Kaynağı (Power Supply)

Tüm donanım birimlerinin elektrik enerjisini sağlayan cihazdır. Üzerinde anakart, sürücülerin ve kasa içi fanların elektrik enerjisini karşılamak üzere kablo konnektörleri vardır.

 

Güç Kaynağı (Power Supply)

 

Bir PC güç kaynağının sağladığı genel çıkış voltajları 3.3V, 5V, 12V, -5V, -12V ,3.3 volt ve 5 volt genellikle dijital devrelerde kullanılırken 12 volt disk ve fan motorlarının çalıştırılmasında kullanılır. Her bir çeşit volt değerini taşıyan kablonun rengi farklıdır. Örneğin siyah nötr, kırmızı +5V, sarı +12V, turuncu +3.3V,mavi -12V, beyaz -5V değerlerini göstermektedir.

Güç kaynaklarının sınıflandırılmasında en temel özellik sahip olduğu watt değeridir. Watt voltaj ve amper değerlerinin çarpımından oluşan bir güç birimidir. Bir güç kaynağı tüm donanım birimine yetecek kadar güç sağlayabilmelidir. Eğer bu konuda zorlanıyorsa güç kaynağı çok ısınacak ve sebepsiz kilitlenmelere veya daha kötüsü başka donanım birimlerine zarar vermeye de neden olabilecek şekilde yanabilir.

Aşağı bazı donanım birimlerinin harcadığı güç miktarı gösterilmektedir. Günümüzde 230 – 650W arasında değişen güçlerde, güç kaynakları vardır.

donanım aletlerinin harcadığı güç

Güç kaynağında içinde genel olarak aşağıdaki güç soketleri bulunur. Güç kaynağı kabloları özelleştirilmiş soketler kullanır. Böylece soketlerin yanlış yerlere bağlanmasının önün geçilmiş olmaktadır.

güç kaynağı soketleri

Anakart Soketi: Anakart’a enerji sağlayan birimdir. 24 pin yada 20 + 4 pinden oluşur.

 anakart güç soketi

 

 IDE Soketi :  IDE türündeki HDD, CD-DVD ROM ve fanlara enerji sağlayan birimdir. 4 pinden oluşur.

IDE ,ATA güç soketi               

SATA Soketi: Sata türündeki HDD, CD-DVD ROM enerji sağlayan birimdir.

Sata güç soketi  

 

IDE türündeki güç bağlantısını IDE türüne dönüştürmek için dönüştürücüler bulunmaktadır.

IDE SATA güç dönüştürücü

 

Disket Soketi: disket sürücülere takılan soketlerdir.

Disket güç soketi    

Bu soketlerin dışında PCI Express, Aux soketleri bulunmaktadır.

PCI Express soketi: Ekran kartına harici güç takviyesi yapmak için kullanılır.2,6 ve 8 pinli olarak bulunur. Her ekran kartına takılmaz. IDE güç soketinden dönüştürülebilir.

  PCI Express güç soketi

Aux soketi: Anakarta yardımcı güç bağlantısıdır.

 

  Aux güç soketi

 

Ön Panel bağlantıları

 

Önpanel Bağlantısı 

Front(F_panel) soketleri: Bu soketlerin bağlantısı anakartlara göre değişmektedir. Panel soketlerini yerleştirmek için anakart üzerinde F_panel pinlerinin bulunduğu yerde gösterilen şekilde takılabilir. Anakart kitapçığından da yararlanılabilir. Günümüzdeki kasalarda soketler bütün olarak oluşturulmuştur.

 Ön panel

USB soketleri: USB soketleri standart bir yapıda takılmaktadır. Günümüzdeki kasalarda soketler bütün olarak oluşturulmuştur. USB 2.0  4 işlev görür. bir konnektöre 2 usb takılabilir. USB2.0 ve USB3.0 ön bağlantısını görebilirsiniz.

USB ön panel bağlantısı

Kullaklık ve Mic  soketi :  mikrofon ve kulaklık bağlantısı takıldığı bölümdür.

Kullaklık ön bağlantısı 

1- Mic in................> PORT1_L
2- GND..................> AUD_GND
3- Mic bias.............> PORT1_R
4- Bos kalacak
5- Right.................> PORT2_R
6- Return Right.......> SENSE1_RETURN
7- GND2................> SENSE_SEND (takmayin, sart degil)
8- Bos, Pin yok
9- Left....................> PORT2_L
10- Return Left........> SENSE2_RETURN

front panel audio usb

 

 

Yorum ekle

Konuyla İlgili Yazılar

Bilişim Teknolojilerinin temelleri

Ağ Temelleri 6.Bölüm ( Ağ Modelleri)

Haberleşme ağlarında ortamın fiziksel olarak oluşturulması, paketlerin oluşturulması, veri aktarımı sırasında oluşan tıkanıkların giderilmesi,... devamı...