Buradasınız

6- Optik Diskler(CD,DVD,Blue-Ray)

Bilişim Teknolojilerinin temelleri

Işık(optik) yardımıyla bilgileri dijital olarak kaydedip yine ışık yardımıyla bu bilgileri okuyan ve yazabilen donanım birimleridir. Kullanılan disklerin taşınabilir olması kullanım alanlarını artırmıştır. Üç çeşit optik sürücü(CD-ROM,  DVD-ROM ve Blu-Ray-ROM) ve optik kayıt ortamı(CD, DVD ve Blu-ray) vardır.

Optik diskler, sarmal izler  şeklinde, zincirleme olarak kaydederler. Yaygın sürücü üreticilerden LG, Samsung, Plextor, Asus, Sony ve Phillips sayılabilir.

Tüm optik disklerin çalışma yapısı benzerdir. Temel fark kullanılan ışığın dalga boyudur. Lazer ışık kaynağı, veri yüzeyini(parlak kısım) sabit bir açı ile tarar. Disk üzerindeki çukur ve düz satıhlara çarpan bu ışık, optik algılayıcı tarafından algılanır. Işık eğer optik algılayıcı üzerine yansırsa çukura(1), yansımazsa yükseltiye(0) rastlamıştır. Yüzeyde açılan çukurlar birleri yükseltiler ise sıfırları temsil etmektedir. Bu yapı aşağıda gösterilmiştir.

CD Üstündeki İfadeler

  • CD-R, bir kere yazılabilir ve üzeri kayıt yapılamaz ve silinemez
  • CD-RW,  tekrar tekrar üzeri kayıt yaplabilir.

Günümüzde en çok kullanılan CD-R ler ve CD-RW ler 700MB kapasitesine sahiptir. Kalınlıkları 1.2mm ve boyutları 8-12 cm değerindedir. Her CD’nin kaldırabileceği bir yazma hızı aralığı vardır. Bunun üzerinde bir hızla yazılırlarsa yazma işlemi başarısızlıkla sonuçlanır. CDler üzerinde 52X, 16X gibi rakamlarla CD nin yazdırılacağı maksimum yazma hızı belirtilir.

Bunun anlamı bu CD'yi en fazla bu hızda yazdırabilirsinizdir. Hız ifadesindeki “X” çarpanı CD'ler için 150KBayt/s değerindedir. DVD ler için yaklaşık 1318 KBayt değerindedir. Yaygın üreticilerden TDK, Verbatim, Phillips, Sony ve Maxell firmaları vardır.

ROM ve Writer Parametreleri

Yazma ve Okuma hızı: ROM veya CD Writer’ın okuma yazma hızları performansını gösterir. Üzerindeki X çarpanıyla ifade edilir. Her CD Yazıcı için üç adet hız değeri vardır bunlar Boş CD yazma hızı, Üzeri yazma hızı ve okuma hızıdır. Aşağıda bu değerleri üzerinde taşıyan CD Yazıcının parametreleri açıklanmıştır.

ROM ifadesi sadece okuyabilir demektir. WRİTER ise hem okuma,hem yazma işlemi yapabilir demektir.RW ifadeside yazılabilir.

Bağlantı Noktası: Optik sürücüyü bilgisayara bağlamak için üç seçenek vardır. Eğer harici olarak kullanılacaksa USB, dâhili olarak kullanılacaksa IDE veya SATA arabirimlerle bağlanabilir. IDE ve SATA arabirim farkları, HDD bölümünde açıklanmıştır.

Yaygın sürücü üreticilerden LG, Samsung, Plextor, Asus, Sony ve Phillips sayılabilir. 

Disket Sürücü(Floppy Driver)

Bilgisayarlarda kullanılan (manyetik veri depolama ortamları) disketler üzerinden okuma/yazma işlemi yapan aygıttır. İngilizce adı Floppy Disk Drive 'dır. Gelişen teknolojiyle birlikte kapasite ve hız olarak antika durumundadır. Fakat yine de en yeni bilgisayarlarda bile bulunur, çünkü bir bilgisayardan diğerine anlık dosya aktarımı veya az yer kaplayan dokümanların yedeğini alma, veya Sistem Açılış/Kurtarma Disketi olarak kullanıldığında hala işe yarar.
Disket sürücülerin en çok bilinenleri:

5.25" Disket sürücü: (180Kb ve 360 Kb Disketleri okur ve yazarlar)
3.5" Disket sürücü: (720Kb, 1.44 Mb ve 2.88 Mb Disketleri okur ve yazarlar)

Yorum ekle

Konuyla İlgili Yazılar

Windows 7 sistem ve Bakım İşlemleri

Windows 7 Sistem ve Bakım

Sistem Geri Yükleme: İşletim sisteminin ve programların doğru çalıştığı bir zamandaki yedeğinin alınması ve alınan yedeğin geri yüklenmesidir. Başlat->Tüm... devamı...