Buradasınız

Ağ Temelleri 3.Bölüm (Ağ Bağlantı Tipleri)

Bilişim Teknolojilerinin temelleri

Bir ağ topolojisinde bulunan cihazlar arasında iletişim KABLOLU ve KABLOSUZ(Wireless) olmak üzere iki şekilde gerçekleşir.

Kablolu Bağlantı

Kablolu bağlantı, ağdaki cihazların birbirlerine kablo vasıtası ile bağlandıkları yapıdır. Kablolu bağlantıda kablo uzunluğunun artması iletişim performansını olumsuz etkilemektedir. Bu bağlantı türünde kullanılan kablo türüne göre bağlantı hızında değişiklikler olabilmektedir.

Kablosuz Bağlantı

Kablosuz bağlantı kablolu iletişime alternatif olarak uygulanan RF (Radyo Frekansı) teknolojisini kullanarak havadan bilgi alışverişi yapan esnek bir iletişim şeklidir. Bu bağlantı şeklinde cihazlar (bilgisayar, yazıcı, kamera, vs.) birbirleri ile kablosuz (Wireless) olarak bağlantı oluşturmaktadır.

Wi-Fi nedir?

Wi-Fi (Wireless Fidelity)
Kablosuz Bağlantı Alanı  kişisel bilgisayar, video oyunu konsolları, dijital ses oynatıcıları ve akıllı telefonlar gibi cihazları kablosuz olarak ağ bağlanmasını sağlayan teknolojidir.

Yorum ekle

Konuyla İlgili Yazılar

Bilişim Teknolojilerinin temelleri

4-Kasa ve Güç Kaynağı

KASA ve GÜÇ KAYNAĞI Kasalar Dâhili tüm donanım birimini içerisinde barındıran birimidir. Bilgisayarın görünen iki büyük bileşeninden birisidir. Bu yüzden... devamı...