Buradasınız

Mobile Detect

Login blocked after 5 failed login attempts

Drupal'da web sitemizde açılan cihaza(Desktop,mobile,tablet) göre farklı işlemler yaptırma ihtiyacı duyabilirz. Bu durumlarda mobile detect eklentisi işimize yarayabilir. Yapmamız gerekenleri adı adım anlatalım.

1. Adım : Mobile detect eklentisini kullanmak için mobiledetect kütüphanesini indirmeliyiz.
2. Adım: İndirdiğimiz kütüphane dosyalarını sitemizin "sites/all/libraries" içine Mobile_Detect adında klasör oluşturarak atmalıyız. içinde bulunan Mobile_Detect.php dosyasına "sites/all/libraries/Mobile_Detect/Mobile_Detect.php​" yoluyla erişilmelidir.

3.Adım: Drupal sitesinden Mobile Detect eklentisini indirip, eklentiyi aktif etmeliyiz.

mobile detect

4. Adım: Site tema dosyaları içinde cihazın durumuna göre yaptırmak istediğiniz yerde aşağıdaki kodlarla kontrol ettirebilirsiniz.

<?php 
$detect = mobile_detect_get_object();
$is_mobile = $detect->isMobile();
$is_tablet = $detect->isTablet();
?>

Tablet veya mobile cihaz durum bilgisi alınıyor. Mobil cihaz ise $is_mobile true , Tablet ise $is_tablet true olur. Bunların ikiside true değilse o zaman normal bilgisayardır.

<?php 
if ($is_mobile) 
{ 
    // mobi ise yapılacacaklae 
} 
else
{ 
    // Mobil değilse yapılacaklar
}
?>

Cihaz kontrolu dışında tarayıcı ve ayrıntılı cihaz kontrolleri de yapılabilmektedir. ayrıntılı kontrol için mobile detect demo sayfasına bakabilirsiniz.

Yorum ekle

Konuyla İlgili Yazılar

Login blocked after 5 failed login attempts

Drupal bloke kullanıcıları aktif etme

Drupal'da 5 defa kullanıcı şifresi yanlış girilirse kullanıcı bloke ediliyor. Tekrar giriş yapılmak istendiğinde aşağıdaki gibi bir uyarı vermektedir. Sorry, there... devamı...