Buradasınız

Program Tanıtımları

Bilişim Teknolojilerinin temelleri

Dosya Sıkıştırma Programları

Büyük hacimli dosyaların arşivlenerek boyutunun küçültülmesine sıkıştırma diyebiliriz. En çok Kullanılan sıkıştırma programları WinRAR,WinZİP,7-ZİP ‘tir.

WinRAR:  en son 5.01 sürümü bulunmaktadır.  Sıkıştırılan dosyaların uzantısı RAR dır. Bunun dışında  CAB,ARJ,LZH,TAR,GZ and TAR.GZ,BZ2 and TAR, BZ2, ACE, UUE, JAR (Java Archive),ISO (ISO9660 - CD image),7Z,Z (Unix compress) uzantılı dosya türündeki arşivleri de açabilir.

WinZİP:  En son 18.0 versiyonu bulunmaktadır. Sıkıştırma dosyalarının uzantısı ZİP tir. Bunun dışında Zip, Zipx, RAR, 7Z, LHA, BZ2, CAB, IMG, ISO uzantılı dosyaları açabilmektedir.

7-ZİP: ücretsiz açık kaynaklı bir sıkıştırma programıdır. En son 9.2 sürümü bulunmaktadır. Uzantısı 7z dir. Bunun dışında ARJ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DEB, DMG, FAT, HFS, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, RAR, RPM, SquashFS, UDF, VHD, WIM, XAR and Z dosya türlerini de açabilmektedir.

 

Sanal CD-DVD Sürücü oluşturma Programları

Kalıp dosyası bir CD yada DVD’nin bilgisayar üzerinde bir dosya olarak saklanan şeklidir. Genel olarak iso dosyalarıdır. Kalıp dosyalarını sanal CD-DVD üzerinde açmamızı sağlayan programlardır.

Virtual CloneDrive:  En son 5.4.5.0 sürümü bulunmaktadır.

DAEMON Tools Lite: En son 4.45.3 sürümü bulunmaktadır.

 

PDF(e-Kitap)  Okuyucu Programlar

PDF (Portable Document Format; Taşınabilir Belge Biçimi), platformlar arası taşınabilir ve yazdırılabilir belgeler oluşturmak amacıyla üretilmiş sayısal bir dosya biçimidir.

Foxit Rader: Küçük ve ücretsiz PDF programı Foxit Reader ile PDF dokümanları okuyabilir, içeriklerinde değişiklik yapabilir ve hazırladığınız dokümanları yazdırabilirsiniz.

Adobe Reader: Yazılım elektronik doküman paylaşımı konusunda dünya standarttı olarak belirlenmiş PDF formatındaki dosyaları açabilmenize yardımcı olan ücretsiz bir PDF okuyucudur.

 

Video Player Programları

Farklı formatlardaki video dosyalarını açmak için kullanılan programlardır.

K-Lite: K-Lite Codec Pack videolar için gerekli olan codec yazılımları ve ilgili araçlar içeren bir pakettir. Bu pakette tüm videolar için gerekli olan codecleri bulabilir ve kurabilirsiniz.

GomPlayer: GOM Player (Gretech Online Movie Player), popüler ses ve görüntü çözücülerini kendi içerisinde barındıran ücretsiz bir video oynatıcıdır.

VLC-Player: VLC (VideoLAN) çok kullanışlı bir video çalar programıdır. MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, mp3, ogg vb.. birçok formatı desteklediği gibi DVD, VCD ve canlı video izleme olanağı sağlar.

Anti-Virüs Programı

Bilgisayarınızı zararlı yazılımlara karşı koruyan programlardır.

Kaspersky: Kaspersky Lab tarafından geliştirilmiş ve en çok tercih edilen güvenlik yazılımıdır. 30 günlük deneme sürümü bulunmaktadır.

Avast : Ücretli antivirüs yazılımlarından hiçbir eksiği bulunmayan avast! Free geliştirilen özellikleriyle sistemi her tür tehditten ücretsiz olarak korumaya devam ediyor.

Windows Defender: Windows Defender casus yazılımlar ve istenmeyen diğer yazılımlara karşı en öndeki savunma hattınızdır. Ayrıca Windows 7'de kullanımı daha kolaydır, daha basit bildirimlere, daha fazla tarama seçeneğine ve bilgisayarınızın performansı üzerinde daha az etkiye sahiptir.

 

USB Disk Güvenliği

USB disklerinizi bilgisayarınıza taktığınızda anında güvenlik taramasından geçirir ve virüs, truva atı, solucan vs. her türlü kötü amaçlı yazılımları bulup temizler.

USB Disk Security: Her marka USB bellek, iPod, hafıza kartları, flash bellekler yani kısacası aklınıza gelebilecek taşınabilir tüm cihazlar sisteminiz için tehlike oluşturabilir. USB Disk Security bu yolla bulaşabilecek tüm tehditlere (virüs, solucan, trojan, spyware, riskware, rootkit) karşı bilgisayarınızı korur.

Ofis Programları

Microsoft Office: Microsoft en çok tercih edilen ofis yazılımıdır. Daha hızlı, daha etkili, daha kolay iddialarıyla yola çıkan Office 2010 internetle daha entegre çalışan bu sürümüyle işlerinizi kolaylaştıracak.  Ücretli ofis programıdır.

LibreOffice : Ücretsiz ofis programıdır. Microsoft Office’te yazılmış olan dosyaları açabilir yada bu türde dosyaları kaydedebilir.

OpenOffice: Ücretsiz ofis programıdır. Microsoft Office’te yazılmış olan dosyaları açabilir yada bu türde dosyaları kaydedebilir.

 

İnternet Tarayıcıları(Browser)

İnternet sitelereinde gezinti sağlamak için kullanılan programlardır.

İnternet Explorer

Google Chrome

Mozilla Firefox

Yandex Browser

Opera

Safari

 

 

Yorum ekle

Konuyla İlgili Yazılar

BIOS,CMOS ve POST Nedir?

BIOS , bilgisayar çalıştırıldığı(Açma tuşuna basıldığında) anda başlangıç ve denetim işlemlerini yönlendiren yazılımların bulunduğu bellek modülüdür.  Bellek ve... devamı...