Buradasınız

Word Başlangıç

Microsoft Word

Word bir kelime işlemci programıdır. Kelime işlemci programları günlük hayatta her türlü yazışma işlemlerini yapmamızı sağlayan programlardır. Hazırlanan belgelere resim, tablo, grafik ve şemalar eklenebilir.

Word 2007 ve sonrası(2007, 2010, 2013) oluşturulan belgelerin dosya uzantısı *.docx, öncesinin (97-2003) ise *.doc ‘tur. Yeni belge türü eski sürümlerde açılmaz. Açılması isteniyorsa Farklı Kaydet (F12) komutunda yer alan Word 97 -2003 Belgesi seçilerek kayıt yapılırsa, belge *.doc uzantısı ile kaydedilmiş olur.

Şimdi Word 2013 programının ara yüzünü tanıyalım.

1.Giriş Ekranı

Word giriş ekranı

1.1. Hızlı Erişim Araç Çubuğu: Sık kullanılan yeni, aç, kaydet, geri al, yenile, baskı ön izleme vb. komutların bulunduğu bölümdür. Bu bölüm şeritler değişse bile sabit kalır. Hızlı erişim araç çubuğunu istediğimiz gibi düzenleyebiliriz. Araç çubuğunun sonundaki aşağı doğru ok işaretine tıklayarak istediğimiz komutları aktif edebilir.

hızlı erişim araç çubuğu

Listede olmaya komutları “Diğer Komutlar…” tıklayarak aktif edebiliriz.

hızlı araçlar

1.2. Başlık: Belge ismini ve uyumluluk durumunu gösterir. Önceki sürümlerde oluşturulan dosya ise Uyumluluk Modu şeklinde bir yazı yazacaktır.

word başlık

1.3. Yardım, Şerit Görünümü ve Pencere Kontrolleri: Yardım simgesi ile Word programı hakkında yardım penceresini açıp gerekli bilgiler edinebilirsiniz. Şerit Görüntüleme Seçenekleri simgesiyle açık olan şerit görünümünü değiştirebilirsiniz. Şeridi Otomatik Gizle, Sekmeleri Göster, Sekmeleri ve Komutları Göster seçenekleri bulunmaktadır. Pencere kontrolleriyle açık olan Word programının pencere durumunu ayarlayabilirsiniz.

şerit durumu

1.4. Şerit Başlıkları ve Şerit: Şerit sekmelerinin gruplandırılmış başlıklarının ve şeritler üstündeki komutların erişimini sağlar. En baştaki Dosya harici şerit şeklinde görünür. Dosya Word programının seçeneklerinin ve ayarlarının yapıldığı bölümü açmaktadır.

1.5. Durum Çubuğu: Belgenin o anki durumu ile ilgili sözcük sayısı, dil, toplam ve aktif sayfa sayısını veren bölümdür.

durum çubuğu

1.6.Belge Görünümleri ve Yakınlaştır: Belgenin görünüm tipini ve belgeyi yakınlaştırma ve uzaklaştırma komutlarını kısa yoldan yapmamızı sağlar.

belge görünümleri ve yakınlaştır

1.6.1 Okuma Modu: Belgede sadece okuma işlemi yapılacak ise seçilebilir. Yazı yazma işlemi yapılmaz, yazma yerine okuma için tasarlanmış bazı araçları içerir.

1.6.2. Sayfa Düzeni: Belgenin kâğıt üzerindeki görünümüne en yakın olan, dokümandaki içeriklerin belgede nasıl göründüğünü görebilmemizi sağlayan,  üst ve alt bilgileri düzenlemeye, kenar boşluklarını ayarlamaya ve çizimler ve nesnelerle çalışmaya yarayan bölümdür.

1.6.3 Web Düzeni: Belgenin bir web sayfası olarak nasıl görüneceğini durumuna bakabilirsiniz. Ayrıca geniş tablolar oluşturduğunuzda çok kullanışlıdır.

 

Ek olarak aşağıdaki görünümler vardır. Görünüm sekmesinden Görünümler başlığı altında bulabilirsiniz.

1.6.4. Anahat: Belgeyi ana hat olarak görüntülemeyi ve Ana hat araçlarını görmeyi sağlar. Belgenin yapısını görerek ve başlıkları sürükleyerek metni taşıma, kopyalama ve yeniden düzenlemeler yapabiliriz. Resimler görünmez.

1.6.5. Taslak: Metin üzerinde hızlıca düzenleme yapmak için belgenin taslak şeklinde görüntülenmesini sağlayan bir belge görünüm komutudur. Bu görünümde üstbilgi ve altbilgi, sayfa kenarlıkları ve çizilmiş otomatik şekiller gibi belirli ögeler görünmez.

 

1.7. Belge Alanı: Belgemizin çalışma alanıdır. Yazılarımızı yazdığımız, resimleri, tabloları,grafikleri ve şemaları eklediğimiz alandır.

Yorum ekle

Konuyla İlgili Yazılar

Word Belge İşlemleri

2. Temel Belge İşlemleri 2.1. Yeni Belge Oluşturma: Word programında yeni bir boş belge açmak için DOSYA – Yeni – Boş belge adımlarını izleyerek oluşturulabilir... devamı...