Buradasınız

20-C#-15 if-else Örnek Sorular

İf Else Örnek  Sorular

Aşağıda if ve bu bölüme kadar olan genele sorular bulunmaktadır. Yeni sorular üretildiğinde buraya eklenecektir. İyi Çözümler :)

1) Klavyeden bir sayı girilerek girilen sayının  Tek mi?, Çift mi? Olduğunu kontrol ederek sonucu ekrana aşağıdaki gibi yazdırınız.
Girdiğiniz sayı ………, (TEK veya ÇİFT)

2) Klavyeden girilen sayının Negatif veya Pozitif olduğunu kontrol ederek durumunu ekrana yazdıran uygulamayı yapınız.
 

3) Klavyeden girilen üç sayıyı toplayıp sonucu ekrana yazdıran uygulamayı yapınız. (if yok)
 

4) Yarı çapı dışarıdan girilen dairenin alanını hesaplama uygulamayı yapınız. (formül : pi*r*r pi=3.14 sabit olarak tanımlayınız.) (if yok)
 

5) Üçgenin alanını hesaplayan uygulamayı yapınız. (üçgen alanı = taban*yükseklik/2) (if yok)
 

6) İkinci derece denklemin (ax2+bx+c=0)  a, b ve c katsayılarını kullanarak deltayı bulup kök var yada yok şeklinde ekrana yazdıralım.
Bildiğiniz gibi delta=b2-4ac, delta>=0 ise kök vardır, değilse yoktur.
 

7) Klavyeden girilen toplam tutar değeri 100’den küçük ise %5, 100 ile 500 arasında ise %10, 500’den büyük ise %15 indirim yapıp ödenecek tutarı hesaplayıp ekrana yazdıran uygulamayı yapınız.
 

8) Klavyeden girilen boy ve cinsiyet  göre kişinin ideal kilosunu aşağıdaki açıklamaya göre hesaplayıp ekrana  İdeal Kilonuz=... şeklinde yazdırınız.
Kadınlar için: Boyunuzun ilk 150 santimetresi için 45 kilo, sonraki her 2.5 cm için 2.2 kilo ekler.
Örnek olarak; boyunuz 160 cm ise, ideal kilonuz 45+8.8=53.8 kilogram olacaktır.
Erkekler için: Boyunuzun ilk 150 santimetresi için 48 kilo, sonraki her 2.5 cm için 2.7 kilo ekler.
Örnek olarak boyunuz 180 cm ise, ideal kilonuz 48+32.4=80.4 kilogram olacaktır.
 

9) Klavyeden girilen 3 sayının içinden en büyüğünü bulan uygulamayı yapınız.
 

10) Klavyeden girilen 3 sayının içinden en küçüğünü bulan uygulamayı yapınız.
 

11) Girilen 3 sayıdan en büyüğü ile en küçüğünü bulup farkını ekrana yazan C# programını yazınız.
 

12) Klavyeden girilen 3 sayıyı büyükten küçüğe sıralayan C# programını  yazınız.
 

13) Bir öğrenciye ait 2 sınav notunun ve 2 performans ortalamasını hesaplayan ve ortalama 50’den küçükse ekrana “kaldı” büyükse “geçti” yazan programı yazınız.
 

14) Klavyeden girilen 5 adet ondalıklı sayının ortalamasını bulan uygulamayı yapınız. (if yok)
 

15) Bir bölme işleminde bölen, bölüm ve kalan değerleri bilinmektedir. Bu değerler kullanılarak bölünen sayıyı bulmaya yarayan uygulamayı yapınız. (NOT hiçbir sayı 0 ‘ a bölünemez dolayısı ile kontrol edilmesi gerekmektedir.)
 

16) Girilen inç değerinin kaç cm olduğunu ekrana yazan programı yazınız. (1inç=2,54 cm) (if yok)

 

17) Muhtaç öğrencilere taban olarak 100TL burs verilmektedir. Ancak öğrencinin okuduğu okula göre bu paranın üzerine belirli miktarda ekleme yapılacaktır. Eğer ilkokul ise ekleme yapılmayacak, ortaokul ise 20TL, lise ise 50TL, üniversite ise 100TL eklenecektir. Öncelikle ekranda yandaki gibi bir menü gösteriniz. Kullanıcının buradan yaptığı seçime göre toplam kaç TL burs alacağını ekran a yazdırınız.

18) Bir satıcı sattığı mallardan belirli oranda komisyon almaktadır. 200TL’ye kadar olan satışlardan  %3, daha fazla olanlardan ise %2 komisyon almaktadır.  Buna göre klavyeden girilen 3 satıştan satıcının alacağı komisyonları ve toplam komisyonu ekrana yazan C# programını yazınız.

 

19) Aylık elektrik faturası hesaplanacaktır. Kullanıcıdan kaç kWh tükettiğini alınız. Eğer tüketim 150’den küçükse kWh’i 10 kuruş, eğer 150 ile 300 arasında ise 20 kuruş, 300 üzeri ise 40 kuruş olarak hesaplanmaktadır. Kişinin yaptığı tüketime göre faturasının kaç TL olacağını hesaplayıp ekrana yazdırınız.
 

20) Bir mağazada yapılan alışverişlerin tutarlarına bakarak müşterilere indirim yapılacaktır. Eğer tutar 200TL’nin altında ise %10, 200TL ve üzeri ise %20 indirim yapılacaktır. Buna klavyeden girilen tutara bakarak indirimden sonra müşterinin kaç TL ödemesi gerektiğini ekrana yazdırınız.
 

21) Bir kenarı girilen eşkenar üçgenin yüksekliğini ve alanını hesaplayıp ekrana yazdıran C# programını yazınız. (Eşkenar yükseklik ve alanı Araştırınız)
 

22) Basit bir hesap makinesi yapılacaktır. Kullanıcı bir tane sayı girecektir. Sonra ekranda yandaki gibi bir menü çıkacaktır. Kullanıcı hangisini seçerse o işlemin sonucu ekranda gösterilecektir.

 

23) Öğrenciden dönem notu ve devamsızlığı alınacaktır. Bu nota ve devamsızlığa bakarak öğrencini geçip geçmediğini ekrana yazdırınız.
 

24) Kenar uzunlukları girilen bir üçgenin ikizkenar mı, eş kenar mı yoksa çeşitkenar mı olduğunu ekrana yazdırınız.
 

25) Basit bir döviz dönüştürme programı yapılacaktır. Elimizdeki TL’yi seçtiğimiz döviz’e dönüştürecektir. Öncelikle kullanıcıdan TL değerini alınız. Sonra yandaki gibi bir menü gösteriniz. Sonra yaptığı seçime göre  elindeki paranın döviz karşılığını ekrana yazdırınız.

 

Yorumlar

Yorum ekle

Konuyla İlgili Yazılar

c# dersleri

33-C# Do-While Döngüsü

Do – While Döngüsü Döngü işlemini en az bir kere yapan ve belirtilen koşul sağlandı sürece çalışan döngüdür. While döngüsünde koşul döngüye girerken kullanılıyor. Do... devamı...