Buradasınız

Ağ Temelleri 5.Bölüm ( Ağ Cihazları)

Bilişim Teknolojilerinin temelleri

Cihazlar arasında iletişim sağlamak ve internete bağlanmak için kullanılan farklı ağ cihazları bulunmaktadır. bu dersimizde ağ cihazlarını tanıyacağız.

1) Ağ Arabirim(Ethernet) Kartı ve Wireless Adaptör
2) Switch(Anahtar/Dağıtıcı) ve Hub
3) Modem ve splitter
4) Access Point(Erişim Noktası)
5) Range Extender(Menzil Genişletici)
6) Repeater(Tekrarlayıcı)
7) Router(Yönlendirici)

Şimdi bu cihazları tanıyalım.

1) Ağ Arabirim(Ethernet) Kartı ve Wireless Adaptör

Bilgisayarların ve diğer cihazların bir  ağ kablolu bağlanmasını sağlayan donanım parçasına ağ arabirim kartı denir. Bilgisayarın özelliklerine göre anakartla tünleşik ya da anakart üzerindeki herhangi bir çevresel yuvaya (USB,PCI) takılı olabilir.

Kablolu ağ kartlarını yaptığı görevi kablosuz olarak yapan parçalara Wireless Adaptör (kablosuz ağ kartı) olarak ifade edilmektedir. Günümüzde masaüstü bilgisayarlar haricinde (laptop,tablet pc, cep telefonu vb.) dahili(içinde) bulunurlar.

Ağ arabirim kartlarının kendine özgü başka bir kartta olmayan 48 bitlik fiziksel bir  adresi vardır. Bu adrese MAC (Media Access Control) adresi denir. MAC adresi kullanıcılar için ağ üzerindeki veri akışını kontrol etmekte kullanılır.

2) Switch(Anahtar/Dağıtıcı) ve Hub

Ağ üzerinde cihazların birbiri ile kablolu olarak haberleşmesini sağlaya cihazlardır.

  • Switch

Ağ sistemlerinde, ağ içindeki aygıtların veri paylaşımı için birbirine bağlanmasını sağlayan ve diğer bilgisayarlardan gelen verileri filtreleyerek sadece ilgili bilgisayara gönderen cihazdır. Ağ kablosunun takıldığı yuvaya PORT denilmektedir. Switch'ler 4,8,16,24,48 portlu şekilde bulunmaktadır. Ara değerlere sahip portlu switchlerde bulunabilir.

  • Hub

Switch'ten önce ağ iletişiminde kullanılan cihazlardandır. Bir bilgisayardan gönderilen bilgi tüm hub üzerindeki cihazlara gönderilmektedir. Bundan dolayı ağ trafiği çok yoğun olmaktadır. Bu cihazlar artık günümüzde kullanılmamaktadır.

 

3) Modem ve splitter

Modem, bilgisayardan  aldığı digital(sayısal) veriyi analog veriye çevirerek göndermek ve aynı şekilde karşı taraftaki bilgisayardan gelen analog veriyi tekrar digital veriye çevirerek bilgisayara iletmektir.  Modem terimi,  modulation-demodulation  kelimelerinin kısaltılması ile oluşturulmuştur.

modem nedir

  • ADSL Nedir?

ADSL, (asymmetric digital subscriber line  –  asimetrik sayısal abone hattı) mevcut telefon hattınız üzerinden yüksek veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayan, hızlı ve güvenli, sabit modem teknolojisidir.

adsl modem nedir

  • Splitter Nedir?

İnternete bağlanırken telefon görüşmelerinizin aksamaması için telefon kablosundan birlikte gelen  adsl sinyalleri ile telefon sinyallerini ayıran cihazın adıdır.

splitter nedir

İnternet ve telefon bağlantısı ağagıdaki şemada gösterlildiği gibi yapılabilir.

İnternet bağlantı şeması

  • 3G MODEMLER

Günümüzde kullanılan kablosuz modemlerden birisi  de 3G mobil modemlerdir.  3G mobil internet ile GPRS/EDGE destekli 3G uyumlu 3G mobil modeminizle kablosuz, kolay ve hızlı bir şekilde her yerden internete bağlanabilirsiniz.  3G  mobil modem  ile e-postalarınıza hareket hâlindeyken ulaşabilir, SMS gönderebilir, telefonunuzu meşgul etmeden kablosuz, kolay ve hızlı bir şekilde her yerden internete bağlanabilirsiniz.

3g modem nedir

4) Access Point(Erişim Noktası)

Erişim noktası (access point) kablolu bir internet ağına kablosuz erişim sağlar. Erişim noktası, Switch veya kablolu yönlendiriciye takılır ve kablosuz iletişim sinyalleri gönderir. Bu, bilgisayarların ve aygıtların kablolu ağa kablosuz olarak bağlanmasını sağlar.

access point nedir

5) Range Extender(Menzil Genişletici)

Menzil Genişletici (range extender), mevcut modem ya da router’ı değiştirmeden kablosuz internetin menzilini artırmayı sağlayan cihazlardır. Menzil genişleticiler, modem ya da router’ın kapsama alanı içindeki yakın bir noktaya kurulduğunda kablosuz internetin menzilini artırarak, en uç noktada dahi daha internet erişimini sağlarlar.

menzil genişletici

6) Repeater(Tekrarlayıcı)

Çeşitli sebeplerle zayıflamış olan sinyali kuvvetlendirerek ağa geri gönderen aktif ağ cihazıdır.  Tekrarlayıcıların (repeaters) sık kullanıldığı ortamlar kablolu ortamların aksine kablosuz ortamlardır. Çünkü kablolu ortamlarda her aktif cihaz (router, switch, hub vs.) birer tekrarlayıcı olarak çalışır. Aslında menzil genişletici ile arasında fark yoktur.


7) Router(Yönlendirici)

Yönlendirici (router) temel olarak yönlendirme görevi yapar. LAN-LAN ya da LAN-WAN arasında bağlantı kurmak amacıyla kullanılır. Üzerinde LAN ve WAN bağlantıları için ayrı port bulunur ve  şaseli olarak da üretilebilir. Bu portlara gerektiğinde LAN veya WAN portları eklenebilir. 

Yönlendiriciler sahip oldukları işletim sistemleri ile programlanabilir  ve gerekli ayarlamalar yapıldığında uzak bir ağa erişmek için mevcut birden fazla yol arasından kullanabilecekleri en iyi seçimi yapabilir.

Yorum ekle

Konuyla İlgili Yazılar

Flash Diskteki Gizli Dosyaları Gösterilmesi

Flash belleklerimizi belirli zamanlarda farklı bilgisayarlara taktığımız oluyor. Kendi bilgisayarımıza taktığımızda bir bakıyoruz virüs bulaşmış, virüs taraması... devamı...